dbamott


Gå til indhold

Hovedmenu:


Nye kartofler??

Informationer > Hvorfor?

Hvornår er "NYE KARTOFLER" ikke NYE mere?

En dag kom jeg i tanke om, at det egentlig er en mærkelig løs og måske udefinerbar udsagn, at kalde kartofler "nye" én gang om året.. Og det slog mig, at der måtte da være en grænse for hvornår "nye kartofler" ikke var nye mere - men nærmere de modsatte: Gamle kartofler!

Jeg satte mig derfor for at undersøge dette "meget vigtige" spørgsmål (!) - først i Nyhedsgrupperne, men der kom ikke noget sådant helt kvalificeret ud af de oplysninger. Derfor mailede jeg til Plantedirektoratet i Lyngby, hvorfra jeg modtog flg. svar:

"En ny kartoffel kan kendes på at man kan gnide overhuden af. Skindet sidder ’løst’. Når kartoflen ikke længere er ny må der en skrællekniv i gang for at få overfladen af. Det er defineret i "Bekendtgørelse om kartofler fra 1999" (bilag 6)."

-----------------------------------

§ 20. Kartofler kan sælges som henholdsvis spisekartofler klasse I og klasse II eller som nye kartofler, hvis de

1) opfylder kvalitetsnormerne i bilag 6, afsnit B, og

2) er pakket og mærket efter bestemmelserne i bilag 7.


-----------------------------------------

Jeg spurgte endvidere også om mærkningen på poserne, og fik flg. forklaring og henvisning til EF forordningen:

-----------------------------------------

"I EU er en salgsemballage en enhed, der er udformet på en sådan måde, at den på salgsstedet udgør en salgsenhed for den endelige forbruger. (se. F.eks. bilag 4 til Kommissionens forordning (EF) nr. af 12. juni 2001 om kontrol af overensstemmelse med handelsnormerne for friske frugter og grøntsager). For spisekartofler er det typisk en pose. Hvis vi tænker på bagekartofler er de oftest i løs vægt, og derfor slet ikke emballerede"

-----------------------------------
Jeg satte mig derfor for at undersøge dette "meget vigtige" spørgsmål (!) - først i Nyhedsgrupperne, men der kom ikke noget sådant helt kvalificeret ud af de oplysninger. Derfor mailede jeg til Plantedirektoratet i Lyngby, hvorfra jeg modtog flg. svar:

"En ny kartoffel kan kendes på at man kan gnide overhuden af. Skindet sidder ’løst’. Når kartoflen ikke længere er ny må der en skrællekniv i gang for at få overfladen af. Det er defineret i "Bekendtgørelse om kartofler fra 1999" (bilag 6)."

-----------------------------------

§ 20. Kartofler kan sælges som henholdsvis spisekartofler klasse I og klasse II eller som nye kartofler, hvis de

1) opfylder kvalitetsnormerne i bilag 6, afsnit B, og

2) er pakket og mærket efter bestemmelserne i bilag 7.


-----------------------------------------

Jeg spurgte endvidere også om mærkningen på poserne, og fik flg. forklaring og henvisning til EF forordningen:

-----------------------------------------

"I EU er en salgsemballage en enhed, der er udformet på en sådan måde, at den på salgsstedet udgør en salgsenhed for den endelige forbruger. (se. F.eks. bilag 4 til Kommissionens forordning (EF) nr. af 12. juni 2001 om kontrol af overensstemmelse med handelsnormerne for friske frugter og grøntsager). For spisekartofler er det typisk en pose. Hvis vi tænker på bagekartofler er de oftest i løs vægt, og derfor slet ikke emballerede"


Retur til indhold | Retur til hovedmenu